Tyniecka25.waw.pl MEN.gov.pl
UONET+ LIBRUS Kontakt Aktualności
15 czerwca 2018

Oczyszczalnia ścieków CZAJKA

Szóstego czerwca klasy 3e i 3b odwiedziły Czajkę. Ale czym rzeczona Czajka jest? W naszej szkole, głównie z inicjatywy nauczycielki chemii mówi się dużo o oszczędzaniu wody i o samej wodzie. Czajka to warszawska oczyszczalnia ścieków, do której spływają ścieki z praktycznie całej Warszawy.

Na wycieczce uczniowie dowiedzieli się dużo nie tylko o samej oczyszczalni, ale również o tym co się właściwie w niej dzieje i jak wszystko działa.

15 czerwca 2018

Badacze Wody w przedszkolu

Po raz kolejny uczniowie klasy VII A odwiedzili zaprzyjaźnione przedszkole i grupy: Biedronek oraz Tygrysków. Wcześniej czytaliśmy książkę „Chłopca z Lampedusy” i prowadziliśmy zajęcia związane z omawianym fragmentem literatury. 28 maja przygotowaliśmy warsztaty chemiczne. Było chemiczne jojo, napięcie powierzchniowe, mieszanie barwników. Jednak głównym przesłaniem była woda. Okazało się, że maluchy sporo o niej wiedzą a temat oszczędzania tej życiodajnej cieczy jest bardzo bliski przedszkolakom.

15 czerwca 2018

Pożegnanie w Berlinie

To niewiarygodne, ale nasz projekt "Seniors in the city, seniors everywhere" trwa już prawie 2 lata i zbliża się do końca. W Berlinie pożegnaliśmy się z naszymi niemieckimi przyjaciółmi. Będzie nam ich bardzo brakowało. W pamięci pozostaną dni pełne wrażeń w stolicy Niemiec.

2 czerwca 2018

Jak woda płynie w drzewach?

W środę 23 maja klasa 2e wybrała się do Centrum Edukacji Przyrodniczo – Leśnej w Powsinie. Uczestniczyliśmy w warsztatach laboratoryjnych Wysoko, wyżej, jeszcze wyżej – czyli jak woda płynie w drzewie?. Na początku poznaliśmy obieg wody w przyrodzie, następnie rozpoczęliśmy wykonywanie doświadczeń. Sprawdzaliśmy jak roztwory (atrament, H2O) wnikają w różne materiały (chusteczka higieniczna, szkło laboratoryjne). Sprawdzaliśmy również wpływ soli na materiały (ogórek) zanurzone w wodzie. Mogliśmy zauważyć, że po 10-ciu minutach ogórek zanurzony w H2O z rozpuszczonym NaCl był „galaretowaty”. Na końcu zajęć stworzyliśmy preparaty z części liści tulipana i obserwowaliśmy je pod mikroskopami w różnych powiększeniach. Warsztaty były ciekawe i mogliśmy się wiele z nich dowiedzieć. Warsztaty były ciekawe i mogliśmy się wiele z nich dowiedzieć.

Kuba

2 czerwca 2018

Ratujmy nasze zbiorniki wodne

Angażując się w działania „Świat bez plastikowych zanieczyszczeń” zdobyliśmy potrzebną wiedzę z dziedziny tworzyw sztucznych i recyklingu. Wiemy już, że są „plastiki” rozpuszczalne w wodzie a inne w glebie. Czy jest to bezpieczne dla naszego środowiska? Na to i inne stawiane pytania próbowaliśmy sobie odpowiedzieć. Przedstawiając na plakatach: „Co robią plastiki i jak wpływają na zwierzęta, siedliska i ludzi” próbowaliśmy zachęcić społeczność szkolną do chwili zastanowienia oraz udziału w naszym konkursie. Uczniowie stworzyli proste urządzenia blokujące plastiki, korzystając z materiałów naturalnych i z odzysku. Sama idea była wspaniała i zwróciła uwagę uczniów i nauczycieli na ogromny ekologiczny problem.

2 czerwca 2018

Modna woda

Posiadając ogromną wiedzę na temat wody potrzebnej do wyprodukowania koszulki bawełnianej czy spodni dżinsowych postanowiliśmy wykorzystać upcykling starych i niepotrzebnych ubrań. Do zajęć przygotowaliśmy się bardzo skrupulatnie. Zakupiliśmy różne farby i pisaki do tkanin, przeszukaliśmy szafy w domowym zaciszu. Po zaakceptowaniu naszych znalezisk przez rodziców byliśmy gotowi do pracy. Niektórzy mieli pomysły, inni tworzyli coś kreatywnie w danej chwili. Zabawy było mnóstwo a potem pokaz mody na szkolnym korytarzu. Szkoda tylko, że niektórym przeszkodziła ogromna nieśmiałość w tym przedsięwzięciu. Może następnym razem…

2 czerwca 2018

Orientuj się - jak nie zgubić się w lesie.

W maju klasa 7A uczestniczyła w zajęciach w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Lesie Kabackim. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z wieloma sposobami orientacji w lesie tj. z użyciem kompasu, odczytem słupków oddziałowych, z wykorzystaniem charakterystycznych punktów w terenie oraz za pomocą map topograficznych w różnych skalach.

Plan lekcji Stołówka E-dziennik Gazeta "Varia" Galeria Aktualności