Tyniecka25.waw.pl MEN.gov.pl
UONET+ LIBRUS Kontakt Aktualności
2 czerwca 2018

Woda okiem biologa i chemika

21 maja klasa 7a wybrała się na spacer do Królikarni, gdzie znajdują się zbiorniki wodne. Byliśmy odpowiednio przygotowani do pobierania próbek wody i gleby oraz do badań chemicznych i biologicznych czystości wody. Zabraliśmy ze sobą: walizkę badacza, wiadro, pojemniki, sitka, lupy oraz karty pracy do oznaczania organizmów. Słoneczna pogoda sprzyjała naszym eksperymentom. Podzieleni na grupy pracowaliśmy w skupieniu i dzieliliśmy się swoimi odkryciami.

Ustalenie nazw naszych znalezisk okazało się trudnym zadaniem, ale z pomocą naszych nauczycielek poradziliśmy sobie z wyzwaniem. Znaleźliśmy płazińce, pijawki, widelnice, pluskwiaki, chrząszcze, muchówki, ślimaki, kiełża, małże i żaby oraz przepiękne ważki. Nasz wynik wody w kategorii ekologicznej to 5,9 wskazujący na warunki dobre, w przeważającej mierze naturalne z nielicznymi modyfikacjami.

Wykonaliśmy także chemiczne badanie wody korzystając z pasków akwarystycznych i zestawów odczynników chemicznych w celu porównania wyników naszych badań.

Nasze wyniki pomiarów :

wody Fosforany - 0,01 mg/l

Azotany(V) - 10 mg/l

Azotany(III) - 0,5 mg/l

Chloru - 0,8mg/l

Twardość ogólna – 21od

Twardość węglanowa (przemijająca) – 15od

pH = 7,6 pH

gleby = 8

Analizując nasze wyniki stwierdziliśmy, że woda w naszym zbiorniku – stawie jest nawet dość czysta.

Plan lekcji Stołówka E-dziennik Gazeta "Varia" Galeria Aktualności