Tyniecka25.waw.pl MEN.gov.pl
UONET+ LIBRUS Kontakt Aktualności
10 lutego 2019

ERASMUS+

SZTUKA ODKRYWANIA ŚWIATA NATURY
Jak się przygotowujemy do spotkania projektowego w Finlandii - Kuopio 2019?

Warsztaty

Tropy i ślady zwierząt
z perspektywy p. Elżbiety Wojtaś - nauczycielki biologii
oraz ucznia uczestniczącego w projekcie - Marcina Czyża

20 grudnia 2018 roku grupa 17 uczniów klas siódmych brała udział w warsztatach o śladach zwierząt. Zajęcia odbywały się w Łazienkach, prowadził je młody pracownik naukowy, zrobił to interesująco i profesjonalnie. Pokazał dzieciom tropy różnych zwierząt na śniegu i opowiadał o ich życiu.

Pokazywał inne ślady : rozkopaną ziemię i kupki liści , gniazda i dziuple ptaków. Dzieci miały okazję zobaczyć przez lornetki puchacza i obejrzeć pod drzewem tzw. wypluwki czyli pozostałości po zjedzonych zwierzętach zjedzonych przez sowę. Dzieci miały okazję zrobić zdjęcia i notatki oraz swobodnie rozmawiać z prowadzącym.

opiekun grupy Elżbieta Wojtaś

Największym parkiem w Warszawie są Łazienki Królewskie. Można tam zobaczyć wiele gatunków zwierząt, a chyba najbardziej znanym z nich jest paw. Stawy przyciągają też wiele kaczek, mew i czasem łabędzi. Kilka lat temu w Łazienkach Królewskich pojawiła się gęś bardzo rzadko spotykanego gatunku i spędziła tam całą zimę. Ten wielki park jest idealnym miejscem na spacery i zajęcia, na przykład o szukaniu śladów i tropów. W zimie można tam zobaczyć ślady szukania pożywienia przez wrony albo nawet róg samca sarny. Tropami, które są spotykane najczęściej są tropy kaczki,ale przy odrobinie szczęścia można tam znaleźć tropy kota, a nawet lisa Niedaleko Łazienek Królewskich rozpoczęło się powstanie listopadowe, więc można zwiedzić przy okazji miejsce historyczne. Innym miejscem związanym z historią niedaleko parku jest belweder. Czas zwiedzania parku to wiele godzin, więc można tam spędzić cały dzień, nawet nie znajdując wszystkich ciekawych miejsc. Łazienki leżą bardzo niedaleko innego parku , Agrykoli. Są one przegrodzone ulicą i mostem.

Marcin Czyż

Dziękuję nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do warsztatów oraz uczestników za zaangażowanie w prace projektowe.

Koordynator projektu: Monika Wielgosz

Plan lekcji Stołówka E-dziennik Gazeta "Varia" Galeria Aktualności