Tyniecka25.waw.pl MEN.gov.pl
UONET+ LIBRUS Kontakt Aktualności
20 czerwca 2019

Czytamy w świetlicy szkolnej

W ramach wolontariatu razem z trójką koleżanek pomagamy zajmować się pierwszoklasistami w świetlicy. Zazwyczaj gramy w gry i czytamy na głos książki. Dobór odpowiedniej lektury często stanowi wyzwanie, ponieważ trudno jest skupić uwagę siedmiolatków. Bez przerwy chciałyby o czymś opowiadać, zadać pytanie, przyjrzeć się czemuś — zwykłe opowiadania im nie wystarczają. Dlatego w czasie ostatnich dwóch godzin, które spędziłyśmy z klasą 1B, wspólnie czytaliśmy książkę "Dinozaury" z serii "Magiczny domek na drzewie. Tropiciele faktów". Okazało się, że nasi młodsi koledzy uwielbiają temat prehistorycznych mieszkańców Ziemi!

Pierwszym pytaniem, jakie padło, gdy wyciągnęłyśmy książkę, było "czy są w niej obrazki?". Dzieci uradowały się, gdy powiedziałyśmy, że owszem, są obrazki, i że będziemy je na bieżąco pokazywać. Za każdym razem, gdy odwracałyśmy rysunki lub zdjęcia w stronę naszych słuchaczy, ci z zachwyceniem krzyczeli "uooo!" i szeptali między sobą uwagi. Fascynowały ich grafiki, przedstawiające dinozaury i zdjęcia skamieniałości.

Dzieci w pełni rozumiały tekst, który jest prosty i dostosowany do ich grupy wiekowej, a jednocześnie ciekawy. Łatwo dało się je zaangażować w słuchanie, zadając pytania związane z tekstem, na przykład: jakie znacie dinozaury? widzieliście kiedyś dinozaura w ZOO? Po skończonym czytaniu dzieci zajęły się kolorowaniem rysunków, wykonanych przez jedną z nas, tworząc własne odpowiedzi na pytanie — jak mogły wyglądać dinozaury?

Z książką "Dinozaury. Magiczny domek na drzewie. Tropiciele faktów" pracowało nam się wyjątkowo dobrze. Dzięki niej nasi młodsi koledzy dowiedzieli się mnóstwa ciekawych informacji o tym, jak wyglądał świat miliony lat temu, a także wykazali się kreatywnością, projektując własne dinozaury i udając je w grze w kalambury. Na kolejnych zajęciach zamierzamy czytać inną z książek z tej serii.

Office 365 Stołówka E-dziennik ERASMUS+ Galeria Aktualności